Jak zrobić bramę przesuwną – krok po kroku....
Popularność bram przesuwnych ciągle rośnie. Nic dziwnego, są one bowiem mniej awaryjne, łatwiejsze do wykonania i przysparzają mniej kłopotów w zimie.
Pierwszym krokiem przy budowaniu bramy przesuwnej jest określenie jej wielkości. Zaczynamy od zmierzenia światła bramy, czyli szerokości wjazdu na posesję. Znając szerokość wjazdu na posesję, możemy określić minimalną długość bramy (jeśli mamy wystarczająco dużo miejsca na posesji, możemy zaokrąglić długość bramy do pełnych metrów). Całkowita długość bramy ( światło bramy plus przeciwwaga) musi być co najmniej 30% większa od szerokości światła bramy, czyli od szerokości wjazdu.
Przykład: Jeśli szerokość wjazdu na posesję to 5 metrów : 5 metrów x 130% = 6,5 metra –> całkowita długość bramy to minimum 6,5 metra.
Odejmując od długości całkowitej bramy przesuwnej szerokość wjazdu na posesję, uzyskamy długość przeciwwagi, a co za tym idzie, długość fundamentu pod zamontowanie wózków bramowych. W naszym przykładzie długość fundamentu to 1,5 metra (6,5m – 5m).
Głębokość fundamentu bramy przesuwnej to zazwyczaj ok. 1,2 metra (wysokość warstwy przemarzania), szerokość fundamentu to ok. 30 cm - 40 cm.
Po wykopaniu otworu na fundament należy zalać go betonem i na końcach w odpowiednich miejscach „zatopić” pręty gwintowane, które posłużą do zamontowania wózków bramy przesuwnej. Po zaschnięciu betonowego fundamentu na wystające końcówki prętów przytwierdzamy wózki bramowe i całość jest gotowa na wsunięcie bramy w wózki bramowe.
Następnym krokiem jest zamocowanie na dole bramy (w profilu bramowym) rolki najazdowej i na odpowiedniej wysokości gniazda najazdu w słupku, do którego będzie dojeżdżać brama. Dzięki temu przy zamkniętej bramie rolka najazdowa wjeżdża w gniazdo najazdu i otrzymujemy trzeci – dodatkowy punkt podparcia przy całkowicie zamkniętej bramie. Ostatnią rzeczą jest zamocowanie rolki górnej prowadzącej na odpowiedniej wysokości tak, żeby pracowała w ceowniku wspawanym w górnej części bramy.